General Electric TMQD32200 3 Pole 200 Amp 240v TMQD Circuit Breaker
GE General ElectricSKU: 0410232016
Style: Used
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
Sold out
Description
Specifications :
• Manufacturer : General Electric
• Cat. No. : TMQD32200
• Alternate Part No. : TMQD-32200
• Product Type : Molded Case Circuit Breaker
• Family : Meter Mod
• Type : TMQD
• Phase : 3-Phase
• No. Of Poles : 3-Pole
• Amperage : 200A
• Voltage Rating : 240V
• Connection : Bolt-On
• Protection : Thermal Magnetic
• Functions : (LI) Long-Time and Instantaneous
• AIC Rating100kA@240V
• Authentic General Electric Product.
The General Electric TMQD32200 3 Pole 200 Amp 240v TMQD Circuit Breaker is a reliable, high performance breaker offering optimal protection for electrical systems up to 240 volts. Its 200 Amp rating ensures extensive service at a low cost, while the 3-pole breaker ensures protection from over-current and short-circuits.